şifalı bitkiler
Yaban mersini konusu 290145 defa okunmuştur

Reklamlar

Yaban Mersini


Genel Olarak

Ilıman ve tropik karakterli iklimlere adapte olmuş çalı formunda bir bitkidir. İngilizce blueberry (billbery) olarak bilinir. Bu bitki ülkemizdeki literatürde Yaban mersini olarak bilinir. Ancak yetiştiği farklı coğrafyalarda farklı adlarla da bilinmektedir. Örneğin; Rize’de Likapa, Trabzon’da Ligarba, Lifos veya Trabzon Üzümü, Rize Pazar ilçesinde Kaskanaka, Rize Ardeşen İlçesinde Çera (Çela), Artvin’de Morsivit veya Mahabak, Giresun’da Çalı Çileği, diğer bölgelerde ise Ayı Üzümü, Çay Üzümü veya Çoban Üzümü.

Yaban mersini; 30cm-1 metre arasında boyu olan ve genelde mayıs aylarında çiçek açan bir bitkidir. Güz aylarına doğru olgunlaşır olgunlaştığında meyveleri mavi renklidir. Meyvesinin dışında “yapısında bulunan maddelerden dolayı” puslu bir görüntü mevcuttur. Bu görüntü içeriğindeki yüksek tanenleşmeden dolayıdır.

Tarihi Olarak

Aslında yaban mersini yüz yıllardır bilinen bir meyvedir 1862 lere kadar uzanan bir literatür geçmişi vardır. Ancak yaban mersininin ünü, 2. dünya savaşı sırasında uçak pilotlarının görme yeteneklerini artırdığının anlaşılmasıyla yayılmıştır. Yaban mersini hakkında 1960 lardan sonra çeşitli laboratuar ve klinik deney araştırmaları yapılmıştır. Yaban mersini bütün bunların sonucunda günümüz modern tıbbının tedavi destekleyici meyveler literatüründe iyi bir yer edinmiştir. Yaban mersini hakkında Osmanlı döneminde de bazı kaynaklara rastlanmaktadır bu kaynaklarda yaban mersininin ticari bir bitki olduğundan bahsedilmektedir.

Etken Maddeleri Nelerdir?

Yaban mersininde diğer bütün şifalı bitkilerden daha fazla oranda anti oksidan madde vardır. Yalnızca bu özelliği dahi yaban mersinin önemli şifalı bitkiler kategorisine sokmaktadır. Genel olarak yaban mersininde;

Hangi Rahatsızlıklara iyi gelmektedir

Yaban mersini Damarlar üzerinde oldukça etkilidir. Bu durumda yaban mersini, damarla ilgili olan

Diğer yandan yaban mersini gözde olumlu etkileri olan bir besindir. Bu durumda

Gözle ilgili olarak başkaca

Mide rahatsızlıklarıyla ilgili olarak yaban mersini

Kullanım şekli

Likapa taze meyve olarak kullanılabildiği gibi kurutulmuş olarak ta kullanılabilir. Diğer yandan marmeladı da oldukça yaygın olarak tüketilmektedir. Aktarlardan elde edilen genelde kurutulmuş meyveler çay şeklinde demlenip içilebilmektedir. Ayrıca meyve sularına katılan bir kokteyl tamamlayıcı olarak kullanıldığı da sık karşılaşılan bir durumdur.

Nasıl Temin Edilebilir?

Yaban mersini meyve olarak büyük marketlerde bulunabilir. Kuru olarak ise genellikle aktarlarda satılır. Öğütülmüş toz olarak yine aktarlarda satıldığı gibi. Tabletler şeklinde extratları da bulunmaktadır. Bu şekildeki ürünleri eczanelerden, aktarlardan veya internet üzerinden online satış mağazalarından alabilirsiniz.

"Yaban mersini" Hakkında Yapılmış Bütün Yorumlar

Yazan :kenan koman
hakiki yabanmersini bulmak isteyen bana ulaşsın 2300 rakımda topluyorum

Yazan :Dila Çalışkan
VERDİĞİNİZ BİLGİLER FAYDADIYDI TEŞKÜR BY BY BY

Yazan :Ziya KILIÇ
Kullandığım deneklerin içerisinde yaban mersini en iyi şeker düşürücüsüdür.Yaban mersini kullandığım için ilaç kullanmıyorum çok faydasını gördüm

Yazan :ayşe kılıç likarbayı anlatıyor
benim memleketim trabzon ormalarnda yetişen bu meyveyi çocukluğumda çok yedim ve çok severim ama şimdi uzaklardayım yaz tatilinde gideceğim hebsini toplayacağım faydalarını tanıttığınız içn çoook teşekküüür etiyorum.

Yazan :şerif karatepe
ben şeker hastasıyım ve mersin yaprağı suyu kullanıyorum hapları bıraktım şekerim dengeli ve kendimi çokda zinde hissediyorum sizede tavsiye ederim.hazırlanışı için facebooktan irtibata geçebilirsiniz benle

Yazan :MERT BUĞRUL
ŞİFA NİYETİNE YERSENİZ İYİ GELİR ALLAHIN YARATTIGI HERŞEY GÜZELDİR

Yazan :hatice eginlioglu
ciddi midee hastasıyım.. gerçeğini nerden bulabilirim? yardım edin tşk.

Yazan :yaren pamuk
benim ilerlemiş derecede mide rahtasızlığım ve reflü şikayetim var sürekli hap kullanmaktan bıktım bu bitki yada başka hangi bitki mideye iyi geliyor beni bilgilendirirseniz sevinirim.

Yazan :mustafa sana
hiç birşey sebebsiz yaratılmamış.--- Yaban mersininde olduğu gibi.

Yazan :Münevver uckun
Bu mersini qünde ne kadar kullanmalıyız (ne kadar miktarda) bilen varsa lütfen bilqi veriniz!!!

Sizde Yorum Yapmak istermisiniz ?

Yorumlar site yöneticisi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır.

Sağlık Şifa Arama

Alternatif Tıp Nedir?

Son çeyrek yüzyılda modern yaşam tarzının getirdiği, kötü beslenme, hareketsizlik ve stres etkileri yaşamımızın dengesini alt üst etmiş durumdadır. Bu gibi nedenlerden dolayı çağımızda hastalıklarda artışlar görülmüştür. Tıp ilerlemesine rağmen, her derde deva olamamıştır. Bu gelişmeler üzerine asıl çarenin doğada olduğu anlaşılmıştır. Eskiden "kocakarı ilaçları" olarak tabir edilen yöntemlerin, günümüzde Alternatif Tıp inceleme alanına girmesi ile bitkilerin vucudumuz üzerindeki olumlu etkileri de kanıtlanmıştır. Doğadaki meyveler, sebzeler, baharatlar ve şifalı bitkiler bizlere doğanın bir hediyesi, yaradanın bir ikramıdır. Bizim bu ikramdan yararlanmamız alternatif tıbbın ortaya çıkışına ortam hazırlamıştır.

Sitedeki bütün konular